Jak uprawiać pszenicę ozimą?
Zboża należą do największej grupy roślin uprawnych w naszym kraju. Najczęściej wybieranym przez rolników rodzajem zbóż są zboża ozime, ponieważ dostarczają one największą ilość plonów końcowych. Wśród tychże gatunków zdecydowany prym pod względem ilości wiedzie pszenica ozima.
Jakie są wymagania pszenicy ozimej i w jaki sposób należy doglądać roślin, aby przyniosły największe możliwe plony? Pszenica ozima nie należy tylko do najchętniej wybieranych zbóż ozimych w naszym kraju. Ze wszystkich gatunków i odmian, to właśnie ona ma także największe wymagania, jeśli chodzi o jakość gleby i płodozmiany. Jej zdecydowanie największą zaletą jest obfitość plonów, które wydaje w ciągu roku.
Warto również zaznaczyć, że plony są bardzo duże, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących w regionie uprawy. Niestety, ma ona też swoje dość istotne minusy. Jednym z najbardziej znaczących jest spore zapotrzebowanie na wodę.
Jeśli nie występują opady w wystarczającej ilości, to nie możemy liczyć na maksymalne możliwe plony z naszej uprawy. Pod względem jakości gleby, pszenica ozima powinna być uprawiana na terenie o odczynie maksymalnie 7,5. Gleba powinna być także bogata w mikroelementy, gdyż roślina nie rozwija się zbyt dobrze bez dużej ilości składników, a w szczególności wapnia.
W kwestii uprawy pszenicy ozimej pierwsze skrzypce gra zastosowany rodzaj przedplonu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do tego ziemniaków, a także roślin motylkowych. Te ostatnie są bardzo skuteczne w usuwaniu pola ze wszelkich zagrażających roślinie substancji.
W przypadku nawożenia pszenicy ozimej, powinniśmy skupić się na nawożeniu gleby magnezem i potasem, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny. Ochrona pszenicy jest niezwykle istotna, dlatego tak ważne jest nieustanne doglądanie uprawy, czy czasem nie zalęgły się tam chwasty, szkodniki, czy choroby. Do ochrony rośliny można używać środków chemicznych, ale należy pamiętać, że powinniśmy używać tylko tyle środków, ile potrzeba.
Dobrym pomysłem jest używanie także naturalnych zabiegów pielęgnacyjnych, w celu zachowania bioróżnorodności.
kominek na świecę