Okres stosowania nawozów
Od 1 marca rozpoczyna się okres stosowania nawozów naturalnych. Wtedy na polach uprawnych możemy zobaczyć traktory z rozrzutnikami, które roztrząsają obornik. Ilość nawozu chemicznego oraz warunki, w jakich można go rozłożyć na polu są ściśle określone ustawowo, ponieważ chodzi tu o ochronę gleby przed nadmierną dawką azotu. Wypłukiwany do głębszych warstw może być dla niej szkodliwy. Dla uzyskania dobrych plonów nawożenie stosujemy przez cały okres wegetacyjny roślin. Warto jednak znać potrzeby roślin, które uprawiamy i wiedzieć, kiedy i jakich substancji odżywczych im dostarczyć. Wczesną wiosną wszystkim roślinom w ogrodzie powinniśmy dostarczyć niezbędne makroelementy tj.
azot, potas, fosfor, magnez oraz mikroelementy jak mangan, żelazo, miedź, siarka, bor. Bardzo wygodne jest stosowanie jednorazowe nawozów o spowolnionym działaniu, które uwalniają składniki przez cały sezon. Inne powinniśmy rozsypywać pod roślinami raz w miesiącu pamiętając o obfitym podlaniu, żeby się rozpuściły i jak najszybciej dotarły do systemu korzeniowego. W sytuacji, kiedy dostrzeżemy na roślinach niepokojące objawy świadczące o niedoborach pokarmowych, warto użyć nawozów dolistnie, ponieważ działają znacznie szybciej i osłabiona roślina nabiera wigoru. W wielu ogrodach znajduje się kompost, idealny nawóz naturalny, który możemy dawkować każdej roślinie zarówno wiosną, jak i jesienią. Przy jego użyciu nie ma możliwości przenawożenia. Jest świetną pożywką wzbogacającą jakość i strukturę gleby.
Nawożenie w ogrodach powinno zakończyć się w sierpniu, by rośliny miały czas na przygotowanie się do zimowego spoczynku.
www.vitrostore.pl