Opryskiwanie żyta środkiem na chwasty
Wszystkie chwasty występujące na stanowisku uprawy powinno się eliminować jesienią. Warto to robić właśnie wtedy, ponieważ istnieją znacznie większe szanse na pozbycie się tych najtrudniejszych, które wschodzą i jesienią, i wiosną. Do takich należy np. miotła zbożowa, najpopularniejszy wśród zbożowych intruzów. Wykonywanie jesiennych oprysków herbicydowych jest uzasadnione faktem, iż wschodzące dopiero chwasty są bardzo wrażliwe. To jest dobra pora na zniszczenie ich, bo zahamowuje się ich rozwój. Istnieją takie substancje, które równocześnie działają doglebowo i nalistnie, co sprawia, że odchwaszczanie jest bardzo skuteczne.
Preparat atakuje bowiem roślinę poprzez system korzeniowy i jednocześnie przez liście rozchodzi się w niej całej. Wiele gatunków chwastów rozpoczyna okres wegetacyjny na wiosnę, wtedy, gdy wznawia ją również żyto. Jesienne prace odchwaszczające nie zwalniają z wykonania kolejnych oprysków, dlatego dobrze jest regularnie monitorować plantację żyta , by w porę rozpoznać chwasty. Następnie wybrać stosowne substancje i kiedy tylko będą korzystne warunki atmosferyczne, wjechać na pole. Wśród dużej liczby preparatów likwidujących chwasty jest Foxtrot 069 EW do stosowania wiosną po ruszeniu wegetacji. Niszczy chwasty wrażliwe np. miotłę zbożową, chwastnicę jednostronną, owies głuchy i wiele innych, które są zagrożeniem dla żyta.
Zaniedbanie zabiegów agrotechnicznych bardzo źle wpływa na uprawiane żyto, które jest tym samym narażone na groźne choroby.
szafy szkolne regulowane